Odtłuszczacz

Ze ściekami miejskim doprowadzana jest do oczyszczalni mieszanina tłuszczów i olejów pochodzenia organicznego oraz mineralnego, a także pochodnych ropy naftowej. Wydzielanie tłuszczów i innych substancji następuje w wyniku uspokojenia i zmniejszenia prędkości przepływu ścieków. W celu zwiększenia stopnia ich usuwania stosuje się dodawanie sprężonego powietrza w urządzeniach zwanych odtłuszczaczami. Odtłuszczanie zachodzi w wyniku procesu flotacji - porywania przez pęcherzyki powietrza (lub innego gazu) cząstek lżejszych od cieczy na powierzchnię, gdzie tworzą pływającą błonę lub kożuch.

Obecność tłuszczów wywiera niekorzystny wpływ na proces osadu czynnego i fermentację osadów. W poprawnie eksploatowanych odtłuszczaczach ścieków komunalnych można uzyskać stopień usunięcia tłuszczy w wysokości 80 - 90%.

Schemat odtłuszczania napowietrzanego:

Ścieki doprowadza się do komory napowietrzania przewodem dopływowym lub za pomocą deflektora pod powierzchnię zwierciadła ścieków. Odpływ zlokalizowany jest po przeciwnej stronie komory również pod zwierciadłem ścieków. Tłuszcz zgromadzony w bocznych komorach odprowadzany jest działającym samoczynnie przelewem do specjalnego zbiornika, skąd odprowadza się go do unieszkodliwiania lub w przypadku obecności tłuszczów i olejów pochodzenia organicznego do wydzielonych komór fermentacji.


Do góry